*
Help For English - angličtina na internetu zdarma!
*

Latina kolem nás - Praha, Karlův most I

Komentáře k článku: Latina kolem nás - Praha, Karlův most I

Defaultní ikona uživatele
ikona neznámého pohlaví Shakespeare

Poznámka-Wunschwitz

Pěkné, díky za šíření poznání mezi národem zdevastovaným x lety proletářského marasmu a nevědomí. Jméno DEWUNSCHWITZ bych raději přeložil: z Wunschwitzů, nebo jednodušeji bez předložky jen „Vunšvic“ (omlouvám se za „čechizmus“). Pravděpodobně se jedná o přílušníka původně vladického rodu z Dolní Lužice – Wunschwitzů, jehož poslední příslušník má v NA na ulici dr. M. Horákové v Praze (dříve SÚA)velmi slušnou heraldickou sbírku. Viz např. Jan Halada, Lexikon české šlechty III., nakladatelstvá Akropolis, Praha 1994,s. 214–215/III. VL :-D

Pznámka 2-Wunschwitz

L.B. je zkratka liber baro = svobodný pán. VL :-D

poznámka č. 3-Wunschwitz

Za prvé se omlouvám za předchozí překlep a první slovo nápisu bych raději (volně) přeložil jako „svatému“, i když nejsa latiník výraz pro svatý je latisky myslím „sanctus“ v příslušném pádu.VL :?:

Re: poznámka č. 3-Wunschwitz

Zdravím Vás a moc děkuji za Vaše doplnění! Konkrétně slovo „divus“ má spoustu významů, takže by se tak určitě dalo také překládat. Slovo „sanctus“ zde nemohlo být použito ze zcela jasného důvodu – v době vzniku sochy totiž ještě nebyl Jan Nepomucký svatořečen. ;-)

Re: Re: poznámka č. 3-Wunschwitz

Ok, rozumím – je to tak, jak pravíte. Četl jsem to z pohledu 21.století, ne jako současník tvůrce textu. Mea culpa, mea maxima culpa.VL

ikona neznámého pohlaví Arbuscula

Pane J.Kašpar, Vaše řešened mi bohužel nefunguje. Nevěděl by jste v čem jinfdm by mohl bfdt proble9m? Se1m nevedm, na irtnneetu jsem nevygooglil jine9 řešened na 1.4.8.2. Docela zajedmavfd je, že jsem včera rozjedžděl testovaced webstre1nku na jine9 dome9ně, na ktere9 čeština fungovala bez proble9mu, dneska jsem to instaloval na spre1vnou dome9nu, kde čeština zlobed. Na obě jsem použil stejnfd instalačned baledček, běžed mi na stejnfdm hostingu. (ještě čeke1m na odezvu, zdali me1m stejně nastavenfd kf3dove1ned, předtedm jsem na dome9ně měl wordpress kterfd šlapal bez proble9mů (na eshop ovšem nedostatečně)). Děkuji za předpadne9 rady & tipy.

Re: Správné určení slovesa

Děkuji za upozornění, napravím to.

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit nebo se můžete přihlásit účtem na Facebooku.

Autoři stránek nenesou žádnou odpovědnost za obsah příspěvků v diskuzním fóru.