Lingua Latina

Latina kolem nás

ELEMENTARY

Latina kolem nás - Želivský klášter 1

Lenka Jedličková | 26. 8. 2017

Studentka latiny Pavla pro vás nafotila několik nápisů, se kterými se setkala při své návštěvě v Želivském klášteře. Tento naleznete v refektáři, tedy společné jídelně řádových bratří.

Pokračování článku »

STARTER

Latina kolem nás: vodní zámek Blatná

Lenka Jedličková | 19. 7. 2015

Asi všichni známe pohádku Šíleně smutná princezna. Některé scény se pro tento film natáčely na zámku Blatná, především ty, na kterých se mladý pár projíždí v loďce mezi lekníny, nebo bitka dvou generálů v bahně. Ve vchodu zámku je vyobrazen erb rodu Hildprandtů, současných majitelů zámku, spolu s příznačným latinským textem. Na ten se spolu v tomto článku podíváme. Zámek jsem navštívila v červenci 2015 a až přijedu příště, vezmu s sebou krmení pro daňky, kteří za vámi v zámeckém parku půjdou jako housata. Pokračování článku »

ELEMENTARY

Latina kolem nás: Pražský hrad I

Lenka Jedličková | 9. 7. 2015

1. 7. – 5. 7. 2015 probíhala v Praze tradiční Letní škola historie. Trávili jsme v budově filozofické fakulty hodiny poslechem zajímavých přednášek, ale také jsme se účastnili poučných výprav po výzamných pražských památkách. Nelenila jsem a nafotila jsem pro vás řadu jednodušších i složitějších nápisů. Začněme na Pražském hradě, který byl zrovna v rekonstrukci. Pokračování článku »

PRE-INTERMEDIATE

Latina kolem nás - Tábor - železniční podchod

Lenka Jedličková | 3. 5. 2015

Podchod pod železničním nádražím v Táboře skrývá zajímavou fresku s latinským nápisem. Je příznačné, že Správa železniční dopravní cesty neví, kdo a proč fresku do podchodu umístil. Autor by se měl co nejdřív najít, protože SŽDC chce dílo přebílit a to by byla škoda… Pokračování článku »

ELEMENTARY

Latina kolem nás: Tachov I

Lenka Jedličková | 5. 8. 2014

Tachov leží nedaleko bavorské hranice a vlastně je to město tiché, nenápadné a málo zalidněné. Ale najdeme zde překrásné pozůstatky opevňovacího systému – tachovské hradby, rozlehlé náměstí založené Přemyslem Otakarem II., pozůstatek původního hradu z 12. století, kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostelík sv. Václava, který se stal místem posledního odpočinku hraběnky Windischgrätzové, a nyní nově rekonstruovaný zbytek klášterního objektu, ve kterém se buduje víceúčelová odpočinková zahrada pro celou rodinu, která se stává součástí již existujícího muzea v objektu. Kolem dokola jsou pak krásné parky a pozůstatky arboret. Je to tedy město jako stvořené pro odpočinkovou letní dovolenou. Pokračování článku »

ELEMENTARY

Latina kolem nás - Kutná Hora III

Lenka Jedličková | 2. 8. 2014

Pokud si v Kutné Hoře chcete prohlédnout chrám svaté Barbory, musíte k němu přijít po cestě lemované sousošími. Na jednotlivých sochách jsou pak donátorské nápisy. Podívejme se na jeden z nich. Pokračování článku »

ELEMENTARY

Latina kolem nás - Kutná hora II

Lenka Jedličková | 1. 8. 2014

V tomto článku se podíváme na nápis z morového sloupu, který najdeme v Kutné Hoře. Nápisů je tam téměř 10 a tento si mohou přečíst i studenti zdravotnické latiny. Pokračování článku »

ELEMENTARY

Latina kolem nás - Kutná Hora I

Lenka Jedličková | 18. 7. 2014

17. 7. 2014 jsem navštívila Kutnou Horu. Pro vás jsem odtud přivezla mnoho latinských nápisů, z nichž některé bych vám ráda představila. Nejprve ten nejjednodušší. Pokračování článku »

ELEMENTARY

Latina kolem nás - Žilina

Lenka Jedličková | 14. 2. 2014

Díky laskavému svolení pana Petera Šimka Vám můžeme ukázat latinský nápis ze slovenského města Žilina. Navíc Vám přinášíme odkaz na webové stránky, na kterých je takovýchto latinských nápisů s kompletním překladem a vysvětlením celá řada. Vzhůru za našimi slovenskými sousedy… Pokračování článku »

ELEMENTARY

Latina kolem nás - Třebíč

Lenka Jedličková | 3. 1. 2012

Na podzim jsem v Třebíči strávila báječné pracovní odpoledne. Plánovanou součástí byla i návštěva významné architektonické památky – baziliky Panny Marie a sv. Prokopa. Pokračování článku »

STARTER

Latina kolem nás - Kamenný most v Písku

Lenka Jedličková | 16. 8. 2011

Přes velmi nevlídné počasí jsem si prohlídku Kamenného mostu v Písku opravdu užívala. Kromě nádherné sochařské výzdoby jsem se podívala i na několik nápisů. Přečtěte si ten latinský s námi. Pokračování článku »

ELEMENTARY

Latina kolem nás - Sušice

Lenka Jedličková | 15. 7. 2011

V královském městě Sušici se zachoval nápis oznamující obehnání tohoto města hradbami. Podívejme se společně. Pokračování článku »

PRE-INTERMEDIATE

Latina kolem nás - Žižkovo náměstí v Táboře

Lenka Jedličková | 12. 3. 2011 | komentáře: 12

Nápisy na Žižkově náměstí v Táboře jsou z větší části v češtině. Nicméně nedaleko cukrárny najdete nápis, který si v tomto článku představíme. A samozřejmě v latině. Pokračování článku »

PRE-INTERMEDIATE

Latina kolem nás - Karlův most II

Lenka Jedličková | 6. 7. 2010 | komentáře: 9

Seminární práce z latiny zadaná na soběslavském gymnáziu v roce 2009/2010 nás tentokrát znovu zavede na Karlův most. Pokračování článku »

ELEMENTARY

Latina kolem nás - Sv. Jan Nepomucký - Soběslav I

Lenka Jedličková | 24. 6. 2010

Další ukázka ze seminární práce z latiny zadané na soběslavském gymnáziu ve školním roce 2009/2010 nás tentokrát zavede přímo do Soběslavi. Pokračování článku »