Lingua Latina

Latina kolem nás - Karlův most II

PRE Vydáno dne 06.07.2010

Seminární práce z latiny zadaná na soběslavském gymnáziu v roce 2009/2010 nás tentokrát znovu zavede na Karlův most.Latina circa nos - Karlův most II

Nikol Neubauerová - gymnázium Soběslav - 2.A

 

Množství soch na Karlově mostě dává každému možnost přečíst si zajímavé latinské nápisy. Jedním z nich je i tento, který vám nyní představíme.

Pons Carolis II

 

Podívejme se nejprve na přepis nápisu, který naleznete na Karlově mostě pod sochou sv. Václava. Na začátku je formule Ora pro nobis, kterou ale naše fotografie nezachycuje.

In memoriam festivitatis
primae lustri quinti post
fundationem instituti coecorum
adultorum in Bohemia celebratae
Pragae IV. in Octob. MDCCCLVII.

Z data na nápisu i z obsahu vidíme, že se nejedná o středověký text, ale o téměř novodobý nápis připomínající slavnou událost.  Na první pohled zaujme slovíčko lustrum - pětiletí, další slovíčka: féstívitás, -átis, f. - slavnost, fundátió ve slovníku nenajdete, význam je ale jasný - založení, coecus - slepý, adultus - dospělý. Překlad najdete pod žárovičkou.

 Pokračovat můžete zde:

ELEMENTARY

Latina kolem nás - Praha, Karlův most I

Latinský nápis na sloupu sv. Jana Nepomuckého na Karlově mostě v Praze.
STARTER

Latina kolem nás - Kamenný most v Písku

Přes velmi nevlídné počasí jsem si prohlídku Kamenného mostu v Písku opravdu užívala. Kromě nádherné sochařské výzdoby jsem se podívala i na několik nápisů. Přečtěte si ten latinský s námi.
ELEMENTARY

Latina kolem nás - Kutná hora II

V tomto článku se podíváme na nápis z morového sloupu, který najdeme v Kutné Hoře. Nápisů je tam téměř 10 a tento si mohou přečíst i studenti zdravotnické latiny.
Komentáře k článku

Komentáře k článku jsou kvůli spambotům dočasně nedostupné.